منو

برگه مقالات

مسوار چیست

یکی از مهم ترین سوالاتی که در ذهن ساختمان سازان شکل میگیرد این است که مسوار چیست و چه کاربردی دارد، وب سایت عبدی الکتریک در این مقاله به معرفی و بررسی انواع مسوار می پردازد پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مسوار آلیاژی است که از ترکیب قلع، مس و تعدادی آلیاژ دیگر ساخته می‌شود و یکی از انواع آلیاژهای فلزی است که خاصیت چکش خواری و انعطاف پذیری بالایی دارد.

مسوار معمولا به دو صورت کلاف و شاخه‌ای در بازار عرضه می‌گردد و برای جلوگیری از خوردگی و افزایش مقاومت آن‌ها، از روکش مس بر روی این مفتول‌ها استفاده می‌کنند.

مفتول مسوار چیست

مفتول مسوار (به انگلیسی : pewter wire ) از کاربردی ترین انواع مفتول در ساختمان سازی می باشد، کلمه مسوار به دلیل استفاده از فلز مس به این مفتول اضافه شده است.

دلیل استفاده فلز مس در این مفتول، سخت کننده کردن آن است و دقیقا به همین خاطر است که رنگ این مفتول چیزی مابین زرد و قرمز است.

همانطور که میدانید استفاده از مفتول مسوار در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسزایی دارد و به همین سبب این مفتول باید از خاصیت چکش خوار بودن و انعطاف بالا برخوردار باشد.

در حالت کلی ساختار مفتول مسوار از 85 درصد قلع، 5 الی 10 درصد آنتیموآن و 2 درصد مس یا بیسموت و یا نقره استفاده میگردد، اما در برخی از مواقع، درصد استفاده مس در این مفتول تا 75 درصد افزایش می یابد.

سیم مفتول مسوار چیست

مفتول مسوار به طور کلی به دو صورت شاخه ای و کلافی با قطر 1تا8 میلی متر در بازار عرضه میگردد. یکی از مهم ترین و کابردی ترین مفتول مسوار، جوش فلزات است.

میتوان گفت که مفتول مسوار همان مفتول آهن میباشد که زمانی بعد از انجام آخرین مرحله یعنی مرحله کشش و بعد از رسیدن به سایز مورد نظر وارد دو وان میشود.

به طور کلی میتوان گفت که در مرحله اول اسید شویی میشود تا سیم کاملا تمیز شود و هر نوع آلودگی از سطح آن پاک شود. مرحله دوم وارد وان سولفات مس است در صورتی که در مرحله اول (اسید شویی و چربی زدایی) به طور کامل انجام نشود، وارد مرحله بعدی میشود که لکه های سیاه که در سطح مفتول مسوار به جا می ماند و به طور کلی میتوان گفت که مفتول تولید شده در روند آبکاری در صنایع مختلف اخلال به وجود می آورد.

توجه داشته باشید که سیم مفتول مسوار تنها سیم مورد استفاده در صنایع ساختمانی نمی باشد، برای مشاهده انواع سیم و کابل به صفحه ذکر شده مراجعه کنید.

سیم مقتول مسوار
سیم مفتول سیم

کاربرد مفتول مسوار چیست

مسوار در صنعت ساختمان سازی از کاربرد های نامحدودی برخوردار است، برخی از این کاربرد های مهم را در این بخش لیست کرده ایم :

 • تولید قفسه و باکس
 • ساخت محصولات ریلی
 • تولید انواع چوب لباسی و آویز
 • ساخت چمدان و کیف دستی
 • تولید انواع و اقسام پین
 • آرماتوربندی عمرانی

فرآیند تولید مفتول مسوار

برای تولید مسواری کردن مفتول در ابتدای کار سطح مفتول را چربی زدائی میشود و بعد با کمک آب و سایر روش ها مقداری از چربیهایی های سطحی و آدگی ها و رسوبات از سطح مفتول تمیز میکنند. اما نمیتوان گفت به طور کامل تمیز میشود که به صورت زنگیهای عمیق و کلرید ها و سولفات ها و سولفورها در سطح مفتول باقی می ماند،اگر این ناخالصی ها زدوده نشوند هنگامی که مفتول از وانهای سولفات مس گذر کند به صورت لکه های سیاه نمایان میشود.

به طوری که مفتول تولید شده از روند آبکاری در صنایع مختلف اخلال به وجود می آورد، نتیجه میگیریم که در همان مرحله ابتد چربی زدائی و رنگ زدائی از سطح مفتول به طور کامل پاک و تمیز شود.

بیشترین مواد اولیه مصرفی کارخانه (تولید کنند مسوار) داخلی کشور مان در حال حاضر از تولیدات کشور های مانندچین،اکراین و سایر کشور ها میباشد وبرای مدت زمان طولانی در بنادر ایران تخلیه میشود، اما یک خطر وجود دارد که به دلیل وجود بنادر در فضای باز به دلیل نزدیک بودن به دریا و دارای رطوبت بالا باعث زنگ زدگیهای عمیق در سطح مفتویل و سایر فلزات میشود. باعث از کم شدن مفتول مسوار و پایین آمدن درصد سرمایه های داخلی میباشد.

بعد از انجام ابتدترین کار (چربی زدائی و زنگ زدائی)که یکی مهمترین مراحل روکش کردن مفتول با سولفات مس میباشد.

مرحله بعدی که نحوه کشش و جمع آوری مفتول مد نظر میباشد که روش های فراوانی با توجه به امکانات هر تولید کننده متفاوت است، آخرین کار نحوه شاخه کردن و بسته بندی مناسب است.

انواع دستگاههای اتوماتیک تولید صنایع مفتول

دستگاه های برای تولید مسوار در کارخانه
 1.   دستگاه کشش مفتول دکل دار
 2. کشش مستقیم مفتول برای همه انواع مفتول از جمله مفتول کربن بالا  
 3. دستگاه مش باف  
 4. کلاف کن مفتول یا کویلر
 5. دستگاه قرقره پیچ یا اسپولر
 6. دستگاه شاخه کن یا قطع کن برای انواع مفتول
 7. خط تولید مفتول مسوار
 8. ساخت کوره تمام اتوماتیک آنیل مفتول در دو مدل هوایی و زمینی
 9. نورد کناره ورق جهت تولید مفتول ار کناره ورق
 10.   کشش تر جهت تولید سیم آلومینیوم و مسی
 11. خط گالوانیزه مفتول
 12. خط تولید سیم co2
 13. دستگاه نازک کن مفتول

واحد کشش مفتول مسوار

در این مرحله با ماشین آلات مدرن کشش خشک و تر میکنند، به دلیل وجود اهمیت بالا در کیفیت سطح مفتولهای مسوار، استفاده از بهترین مواد اولیه و مواد شیمیایی مورد نیاز در دستور کار مهم به شمار میرود.

قطر مفتول مسوار از 1,2 تا 9 میلی متر که به صورت کلاف یا قرقره برای مشتریان تولید میشود.

کارخانه های تولید کننده مفتول مسوار

 • مشهد
 • شیراز
 • اصفهان
 • یزد
 • تبریز
 • زنجان
 • تهران و شهر های آن ورامین، کرج، شهریار و دیگر شهر های فعال نمایندگی فروش می پردازد

سخن آخر

مسوار به طور کلی به دو وجه لوله و مفتول در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. برای ایجاد استحکام بیشتر در آن ها از روکش مسی استفاده میشود. این کار موجب افزایش دوام و طول عمر بالا مسوار میشود.

نکته مهم که باید در خرید مسوار توجه کرد این است که هیچ گونه خال یا لکه ای روی مسوار وجود نداشته باشد، در دیگر ارزش مسوار پایین میشود و دگیر قایل استفاده در شرایط مخلتف آب و هوایی نمیباشد.

بنده رضا عبدی هستم از پخش عبدی الکتریک ممنونم که تا آخر این مقاله همراه من بودین

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عناوین مقاله

مطالب مرتبط