منو
 شماره گیری مستقیم : 09127663897

برگه مقالات

انواع سیم و کابل

مقدمه

سیم و کابل انواع مختلفی دارند که با توجه به کاربردهای خاص خودشان در زمینه‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. در این مقاله به طور کامل در مورد سیم، کابل، استفاده از سیم و کابل در نواحی مختلف، تاریخچه کابل، ایده اختراع سیم و کابل و تاریخچه این فعالیت در ایران صحبت می‌کنیم.

مقاله های بیشتر

سیم چیست؟

زمانی که می‌خواهیم یک جریان الکتریکی را از جایی به جای دیگر منتقل کنیم از یک قطعه آلومنیومی یا مسی استفاده می‌کنیم که بسته به نیاز ما قطر و طول مختلفی دارد. سیم‌ها از نظر جنسی به دو دسته تقسیم می‌شوند: سیم مسی و سیم‌ آلومینیمی.

 قیمت سیم مسی در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است و به همین دلیل سیم آلومنیومی تبدیل به بهترین جایگزین برای سیم مسی شده است. مزیت سیم آلومینیمی نسبت به سیم مسی ارزان‌تر بودن آن است با این حال سیم آلومینیمی معایبی هم دارد که می‌توان به زود گرم شدن و زود واکنش نشان دادن اشاره کرد.

انواع سیم

کابل چیست؟

همانطور که در بالا مشاهده کردید سیم انتقال دهنده جریان الکتریکی است که دو نوع مسی و آلومینیومی دارد. کابل ترکیبی از چند رشته سیم به هم تابانده شده است که روی آن با یک روکش پوشانده شده است. اگر سیم‌های آلومینیومی تابانده شده باشند در نهایت کابل آلومینیومی تشکیل می‌شود و همچنین اگر چند رشته سیم مسی تابانده شده باشد، کابل مسی تشکیل می شود. کابل‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

انواع کابل

تاریخچه کابل در جهان

از سال 1876 میلادی کمبود و احساس نیاز به کابل ایجاد شد. ابتدا به این فکر بودند که بتوانند کابلی تولید کنند که روکش پلاستیکی داشته باشد، اول چند رشته سیم را به هم تابانده و آن را با کائوچوی طبیعی (گوتاپرچا) روکش کردند. صنعت کابل‌سازی در سال 1880 میلادی با روکش و عایق کردن کابل با وجود مواد نفوذناپذیر در برابر آب دچار تغییر و تحول اساسی شد و یک روش متداول در صنعت سیم و کابل ایجاد شد که کابل‌ها را روکش و عایق می کردند. صنعت کابل‌سازی حدود 140 سال پیشینه دارد.

تاریخچه کابل در ایران

اسنادی از گذشته در دسترس است که نشان می‌دهد که سیم روکش‌دار و بعد از آن کابل توسط شخص امین الضرب در سال 1272 به ایران آمد و بعد از مدتی تصمیم گرفته شد تا شبکه های هوایی در شهرهای مهم به ویژه تهران و اصفهان حفظ شود. برای تامین شبکه‌های زمینی باید از کابل‌های فشار ضعیف و فشار متوسط استفاده می‌کردند که برای تامین نیازهای آن از بازارهای خارجی کمک می‌گرفتند.

انواع کابل

کابل‌ها هم چند نوع دسته‌بندی دارند که یکی از این دسته‌بندی‌ها بر اساس میزان ولتاژ جریان الکتریکی در کابل است که به دو دسته تقسیم می‌شود: کابل‌های ولتاژ پایین یا فشار ضعیف، کابل‌های ولتاژ بالا یا فشار قوی. در ادامه به توضیح این دو دسته می‌پردازیم.

کابل‌های فشار ضعیف

کابل‌های فشار ضعیف یا ولتاژ پایین در خط‌های توزیع برق، کیوسک‌های برق، سیستم‌های نور و روشنایی و … جریان الکتریسیته را انتقال می‌دهند. از این سری کابل‌ها در شبکه‌های عمومی و صنعتی و تاسیسات به صورت مدفون در زمین و یا درون کانال استفاده می‌شود.

کابل فشار ضعیف

کابل‌های فشار قوی

کابل‌های فشار قوی به کابل‌هایی گفته می‌شود که ولتاژ بالایی دارند و جریان‌های بالای 30 کیلو وات را در خود عبور می‌دهند. کابل‌هایی که روی دکل‌ها مشاهده می‌کنید از این دسته کابل‌ها هستند. کابل‌های فشار قوی هم به دو دسته تقسیم می‌شوند: کابل های روغنی و کابل‌های گازی از نوع sf6. همچنین کابل‌های روغنی هم به دو دسته کابل‎های روغنی با فشار کم و کابل‎های روغنی با فشار زیاد تقسیم می‌شوند.

 کابل‌های فشار قوی انواع مختلفی دارند که با کاربردهای متنوعی در ابزارها، سیستم‌های انتقال جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) شناسایی می‌شوند. اتصالات و پایانه‌های کابل باید برای کنترل فشار و ولتاژ بالا طراحی شوند تا از خرابی عایق جلوگیری شود.

کابل فشار قوی

ساختمان کابل

همان‌طور که گفته شد کابل‌ها انواع مختلفی دارند که در بازار موجود می‌باشند. طبیعتا هر کابل با کابل دیگر متفاوت است که این تفاوت برگرفته از نوع کابل است. کابل‌ها دو بخش اصلی دارند که یک بخش شامل هادی و بخش دیگر شامل عایق است. یکی از عایق‌های کابل پلی‌اتیلن کراس لینک یا XLPE است. این نوع عایق (XLPE) برای اولین بار در یک کارخانه جنرال الکتریک در سال 1953 میلادی ساخته شد. با ماده XLPE امکان ساخت کابل های زیادی فراهم شد که می‌توان به تولید کابل با عایق XLPE برای ولتاژ های بیشتر از 500 کیلووات اشاره کرد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عناوین مقاله

مطالب مرتبط

سبد خرید